Aktualności

Aktualności

22.02.2019

Jeżeli jesteś:

-projektantem, inspektorem nadzoru lub kierownikiem robót
-osobą odpowiedzialną za gospodarkę energetyczną lub zabezpieczenie techniczne w zakładzie pracy
-osobą odpowiedzialna za eksploatację urządzeń oświetlenia drogowego na terenie miasta i gminy
-osobą odpowiedzialna za eksploatację urządzeń i sieci w energetyce
-instalatorem

skorzystaj z okazji i weź udział w szkoleniach prowadzonych przez ekspertów w trakcie Targów ELEKTROTECHNIKA 2019 w Warszawie.

Wybierz jedno z szesnastu szkoleń Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, które nie tylko da Ci kompendium wiedzy o aktualnych przepisach ale pozwoli poznać najnowsze rozwiązania i ich zastosowanie z zakresu:

-problemów technicznych związanych z projektowaniem i odbiorem instalacji
-zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków
-bezpieczeństwo pracy w strefach zagrożonych wybuchem
-inteligentnych systemów oświetleniowych
-elektromobilności w polskich miastach
-oszczędności energii w budynkach i przemyśle
- prawa budowlanego

https://elektroinstalacje.pl/szkolenia-i-warsztaty/

12.03.2018

Badanie ankietowe Instytutu Badań Edukacyjnych, na rzecz zapewniania adekwatności kompetencji kluczowych pracowników dla potrzeb rynku pracy.

 

02.04.2017

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Osobowość Roku 2016"

14.03.2017
Informacje o nominowanych oraz o uroczystości wręczenia nagrody
17.08.2016
Zapraszamy do zapoznania się z programem VI Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego, która odbędzie się 14 września 2016 roku w trakcie 29. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich - ENERGETAB
12.08.2016

Ceny energii elektrycznej na rynku spot podskoczyły 22 i 23 czerwca do wartości widzianych ostatnio w sierpniu 2015 roku. Margines bezpieczeństwa bardzo się skurczył, a największe upały dopiero przed nami. Czy system energetyczny sobie radzi?

Energia elektryczna w szczycie dziennego zapotrzebowania (godz. 8-22) w środę kosztowała ponad 540 zł/MWh. Dzisiaj – 23 czerwca – jest podobnie. Gdy w systemie są wystarczająco duże nadwyżki dostępnych mocy, cena dziennych szczytów nie przekracza 170 zł/MWh, a w trochę gorętsze dni 250 zł/MWh.

Poprzednim razem indeks SIRDN Towarowej Giełdy Energii (pokazujący obrót energią na następny dzień na godziny szczytowe) były tak wysoko 11 sierpnia 2015 roku (680 zł/MWh), a więc dzień po wprowadzeniu 20 stopnia zasilania. Co ciekawe, energia z dostawą 10 sierpnia (gdy po raz pierwszy od niemal 30 lat zabrakło mocy w Polsce), była wyceniania przez rynek na 360 zł/MWh – nikt nie spodziewał się z wyprzedzeniem aż takich problemów z dostawą.

Energia z dostawą na dzisiaj i wczoraj jest wyceniana tak wysoko pomimo, że te dni z pewnością nie zapiszą się w historii jako wyjątkowo upalne, jak to miało miejsce przed rokiem. Dlaczego zatem ceny energii tak podskoczyły?

Planowany na dzisiaj szczyt zapotrzebowania na moc – w wysokości 22 GW – jest istotnie wyższy, niż podczas ubiegłorocznych problemów (21,5 GW). Jednocześnie dokładnie takie same są planowane ubytki mocy dostępnej w systemie – głównie z powodu remontów – 4,7 GW. Dzisiaj mamy natomiast więcej szczęścia, niż przed rokiem – wówczas awaryjne wyłączenia bloków wynosiły 2,5 GW, a do godz. 9:00 rano było to „tylko” 1,1 GW. Od rana zapotrzebowanie na moc rośnie natomiast szybciej, niż przewidywano (o 0,4 GW do godz. 8:00). Dzięki nowemu połączeniu z Litwą możemy jednak importować więcej mocy, niż przed rokiem (1,2 GW wobec 0,5 GW rok temu).

Podobnie jak przed rokiem niemal w ogóle nie wieje wiatr. Chociaż od sierpnia 2015 roku przybyło nam aż 1,4 GW nowych mocy wiatrowych (razem jest ich już ponad 5,5 GW), to w szczycie dziennego zapotrzebowania dostarczają do systemu 1% swojej mocy maksymalnej, więcej generując jedynie wieczorami.

Operator systemu przesyłowego (PSE) ma jeszcze w zanadrzu ok. 200 MW tzw. negawatów, a więc usługi redukcji zapotrzebowania na moc u wybranych odbiorców. Przetarg na kolejne negawaty, rozpisany w grudniu 2015 roku, jeszcze się toczy.

Jakie wnioski po sierpniowych ograniczeniach w dostawach energii?

Natomiast rząd nie odrobił lekcji z ubiegłorocznych przerw w dostawach energii. Od sierpnia przybyło nam zaledwie 100 MW w fotowoltaice (razem to 120 MW). To technologia, która dostarcza energię przede wszystkim wówczas, gdy jest słabszy wiatr, a jednocześnie silnie operuje słońce (nawet na zachmurzonym niebie), wymuszając zwiększone zapotrzebowanie na energię chłodziarek i klimatyzacji.

W efekcie powtarza nam się ubiegłoroczny schemat – rezerwa mocy w szczycie zapotrzebowania wczoraj spadła zaledwie do 388 MW (nie licząc ok. 700 MW rezerwy wirującej, reagującej na nagłe zmiany zapotrzebowania i produkcji), chociaż operator miał jeszcze w zanadrzu środki awaryjne (elektrownie szczytowo-pompowe i rezerwę zimną) - łącznie do 3 GW. Jednak gdybyśmy mieli mniej szczęścia – jak przed rokiem – i awaryjnie stanąć musiałoby więcej bloków energetycznych, wówczas ponownie potrzebne byłoby ogłoszenie stopni zasilania.

Rząd nie przedstawił do tej pory żadnego pomysłu jak ograniczyć problemy z dostępnością mocy w tym i przyszłym roku. Na razie planuje jedynie nowe inwestycje, które wejdą do pracy najszybciej za 2-3 lata (w przypadku instalacji wygrywających zupełnie nowe aukcje OZE, które zostaną dopiero ogłoszone pod koniec roku, bo po raz kolejny zmieniane są właśnie przepisy w tej sprawie), za blisko 10 lat (w przypadku nowych bloków węglowych) lub najwcześniej za 15-20 lat (w przypadku elektrowni atomowej).

12.08.2016

8 sierpnia br. Rada Dyrektorów Central Europe Energy Partners (CEEP) wybrała ze swojego grona przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących.

Przewodniczącym rady został Eryk Kłossowski prezes PSE, a stanowiska wiceprzewodniczących objęli Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos oraz Rafał Miland, wiceprezes PERN.

Od 27 lipca br. Rada Dyrektorów CEEP występuje w następującym składzie: Henryk Baranowski, prezes PGE (do akceptacji przez radę nadzorczą PGE), Eryk Kłossowski, prezes PSE, Rafał Miland, wiceprezes PERN oraz Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos.

CEEP jest jedyną organizacją branżową sektora energii z Europy Centralnej w Brukseli i odgrywa kluczową rolę w inicjowaniu oraz opiniowaniu dyrektyw unijnych. Działa na rzecz wspierania integracji środkowoeuropejskiego sektora energii w ramach wspólnej polityki energii oraz bezpieczeństwa w sektorze energii UE. Prowadzi także szczegółowe prace analityczne, stając się wyrazicielem poglądów swoich członków. CEEP reprezentuje szeroko rozumiany sektor energii z Europy Centralnej. Głównym celem działania organizacji jest wspieranie integracji środkowoeuropejskiego sektora energii w ramach wspólnej polityki energii oraz bezpieczeństwa w sektorze energii UE.

08.08.2016

Szanowni Państwo!

Członkowie i Sympatycy

Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego

 

WSTĘP

 

Przekazujemy kolejny komunikat o numerze 3, w którym informujemy Państwa o opublikowanych aktach prawnych poświęconych zamówieniom publicznym.

 

KOMUNIKAT NR 3

 1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
  Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 1128

Treść w załączniku.

 

 1. USTAWA z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw
  Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 1020

Treść w załączniku.

 

Życzymy miłej lektury, wszelkie uwagi będą mile widziane.

Pozdrawiam

Piotr Gondek

08.08.2016

Szanowni Państwo!

Członkowie i Sympatycy

Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego

 

WSTĘP

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Członków, Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne rozpoczyna dystrybucję informacji o zachodzących zmianach w otaczającym nas prawie technicznym dotyczącym produktów technicznych, jakimi są według klasyfikacji ISO (wyroby, usługi oraz informacje).

Będziemy starać się, aby informacje były aktualne i aby uwzględniały tematykę: energochłonności, materiałochłonności, prawa patentowego, innowacyjności, zagadnień normalizacyjnych, ochrony środowiska, utylizacji wyrobu, jak również ponownego jego wykorzystania z uwzględnieniem również zagadnień Dyrektyw Nowego Podejścia w tym znakowania CE.

 

PRZYPOMNIENIE

Przypominamy, że Komunikat nr 1 został do Państwa rozesłane w marcu i kwietniu bieżącego roku, gdyż dotyczył zmian, jakie nastąpiły w prawie polskim w znakowaniu znakiem CE oraz zmianami w Dyrektywach Nowego Podejścia od 21 kwietnia 2016 roku.

 

KOMUNIKAT NR 2

 1. 1. NOWA USTAWA O EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ

11 czerwca 2016 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 831 ukazała się nowa ustaw z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. Traci moc ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 2167 i 2359.

Treść w załączniku.

 1. 2. USTAWA O ŹRÓDŁACH ODNAWIALNYCH

28 czerwca 2016 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 925 ukazała się ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Treść w załączniku.

 

 1. 3. ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE OBIEKTÓW HOTELARSKICH

15 lipca 2016 opublikowano w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1035 rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 15 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych.

Treść w załączniku.

 

Życzymy miłej lektury, wszelkie uwagi będą mile widziane.

Pozdrawiam

Piotr Gondek

Sekretarz

Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne

07.08.2016

Szanowni Państwo!

Członkowie i Sympatycy

Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego

 

Uprzejmie informujemy, że 2016 rok przynosi nam duże zmiany w zakresie oznaczania wyrobów znakiem CE.

Informujemy, że zmiany, jakie weszły w życie w tym zakresie to:

 • Od kwietnia 2016 r. obowiązują nowe wymagania dla 8 dyrektyw związanych z oznaczeniem CE!

( w tym dyrektywa LVD, EMC, ATEX i inne,)

 • Obowiązek wystawiania nowych deklaracji zgodności UE
 • Obowiązek tłumaczenia deklaracji oraz instrukcji użytkowania na język użytkownika,
 • Obowiązek przeprowadzania i dokumentowania analizy i oceny ryzyka,
 • Nowa Ustawa o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku!
 • Dostarczaniem użytkownikowi instrukcji użytkowania,
 • Nowe wymagania dotyczące oceny ryzyka dla Systemów Zarządzania Jakością według ISO 9001
 • Nowy wykaz norm zharmonizowanych dla Dyrektyw Nowego Podejścia

 

Zmiana te to efekt wprowadzonego w 2008 r. tzw. „nowego pakietu legislacyjnego” (New Legislative Framework), który porządkuje zasady funkcjonowania systemu oceny zgodności produktów w krajach UE i EOG. (Unia Europejska oraz Europejski Obszar Gospodarczy.

Informujemy, że PSE ma obecnie przygotowane szkolenie połączone z analizą przypadków połączoną z konsultacjami w systemie otwartym oraz zamkniętym dla odbiorców.

W prosimy o pytania

Pozdrawiam

Piotr Gondek

Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego

Zastępca Przewodniczącego Rady Normalizacyjnej

25.05.2016

29. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2016, odbędą się w dniach od 13 do 15 września br.

ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. Jest to zarazem jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego.

Teren targów obejmuje ponad 30 tys. m2 powierzchni ekspozycyjnej, zarówno w nowo wybudowanej, nowoczesnej hali wielofunkcyjnej, jak i w pawilonach namiotowych oraz terenach otwartych - na których wystawcy mają możliwość ekspozycji wielkogabarytowych i ciężkich eksponatów.

Targom towarzyszyć będą konferencje, seminaria i prezentacje wystawców - zatem jest to także doskonałe forum dla rozmów o aktualnych kierunkach rozwoju branży oraz wdrażanych innowacjach.

Targi ENERGETAB to wyjątkowa więc szansa nawiązania dialogu między producentami, projektantami, dostawcami usług i czołowymi przedstawicielami przedsiębiorstw energetycznych - i to wszystko w jednym miejscu.

Tradycyjnie już podczas targów odbędzie się konkurs nagradzający prestiżowymi medalami i pucharami „szczególnie wyróżniające się produkty” zgłoszone do konkursu przez wystawców. Decyzję o przyznaniu wyróżnienia i jego kategorii podejmuje Komisja Konkursowa, którą tworzą eksperci partnerów targów.

Po raz pierwszy zostanie natomiast zorganizowany multimedialny konkurs dla zwiedzających targi, którzy będą mogli wziąć w nim udział za pomocą własnych mobilnych urządzeń (smartfon/tablet). Wszyscy uczestnicy konkursu będą mieli okazję wykazać się wiedzą w zakresie oferowanych przez wystawców rozwiązań, jednocześnie zapoznając się z nowościami produktowymi, które zostaną zaprezentowane w tej edycji targów. Czekające na zwycięzców tych konkursów bardzo cenne nagrody stanowić będą – jak sądzimy, dodatkową zachętę, aby odwiedzić ENERGETAB 2016.

A w ubiegłym roku targi odwiedziło ponad 20 tys. zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertami 743 wystawców z 18 krajów Europy i Azji.

Więcej informacji na stronie www.energetab.pl.

11.09.2015

VI KONFERENCJA

Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego pt.: Inteligentne Sieci Elektroenergetyczne - SMART GRIDS.

Nowe technologie w procesie montażu i eksploatacji.

 

PROGRAM DO POBRANIA

 

Termin:

16 wrzesień 2015r.,  godz. 10:00 – 13:00

 

Miejsce konferencji:

Międzynarodowe Targi ENERGETAB 2015,

sala konferencyjna w Hotelu Dębowiec

Al. Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko Biała

 

05.05.2015

V KONFERENCJA

Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego pt.:

NOWE TECHNOLOGIE INTELIGENTNYCH

SIECI ENERGETYCZNYCH – SMART GRIDS

ZAPROSZENIE - PLIK DO POBRANIA

 

PROGRAM

 

Termin: 26 maja 2014r.,  godz. 11:00 – 14:00

Miejsce konferencji: Poznań, Tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich

Pawilon 7, sala konferencyjna 1.B

__________________________________________________________________________________________________________

DODATKOWE INFORMACJE I POTWIERDZENIE UCZESTNICTWA W KONFERENCJI:

 

Bardzo prosimy o potwierdzenie uczestnictwa Pani Aleksandrze Rucińskiej

nr tel. kom. 697-400-485, e-mail: aleksandra.rucinska@elektrotim.pl

 

Aby bezpłatnie uczestniczyć w Konferencji należy zarejestrować się

na stronie Targów EXPOPOWER:  www.expopower.pl.

 

W wypadku dodatkowych pytań informacji udziela Pan Piotr  Gondek – Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego, tel. kom. 601-23-16-71, e-mail: p.gondek@wp.pl

10.04.2015

W dniu 26.03.2015 w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego. W wyniku przeprowadzonych wyborów, Członkowie Stowarzyszenia dokonali wyboru Władz Stowarzyszenia

W wyniku wyborów ukonstytuował się nowy Zarząd Stowarzyszenia w osobach:

Prezes PSE - kolega Zbigniew Winkiel (Prezes AGAT S.A. Koluszki )

Wiceprezes PSE - kolega Wojciech Sidziński (Wiceprezes Elektromontaż Kraków S.A.)

 

Prezes Zbigniew Winkiel do prac Zarządu zaprosił kolegę Andrzeja Diakuna powierzając funkcję Pełnomocnika Zarządu PSE, doceniając jego zaangażowanie i inicjatywę niezbędną do realizacji nowych wyzwań i kierunków działalności PSE w nowej kadencji 2015-2017.

Walne Zgromadzenie podziękowało ustępującemu Zarządowi za przeprowadzenie Stowarzyszenia w cięzkim okresie 2013 - 2015, gdzie praca społeczna nie spotykała się z uznaniem i zrozumieniem szczególnie na styku z administracją państwową.

Ustępujący Prezes kolega Jacek Faltynowicz (Elektrobudowa S.A.) podziękował członkom zwyczajnym i wspierającym za współpracę i zgłosił, że nie będzie kandydował do Władz Stowarzyszenia w kolejnym okresie, życząc powodzenia i deklarując swoje wsparcie i zaangażowanie

Piotr Gondek

Sekretarz PSE

09.05.2014

Na stronie internetowej PSE zamieszczone zostały liczne opracowania rynkowe i analizy branży i firm elektroinstalacyjnych. Zachęcamy do zapoznawania się z nimi w zakładce http://pse.waw.pl/raporty-i-analizy-rynkowe.html

 

09.05.2014
W związku z zakończeniem swojej kadencji Wiceprezesa ds. Technicznych ELEKTROMONTAŻU RZESZÓW S.A., pan Wojciech Kosiński złożył podziękowanie za współpracę z PSE.
20.03.2014
Informacje na temat listy laureatów oraz rozstrzygnięcia konkursu dostępne TUTAJ
24.02.2014
Do grona członków wspierających PSE dołączyła firma ZAE sp. z o.o.
27.10.2013

Spółka ELEKTROTIM S.A., członek PSE, obchodzi jubileusz 15 lecia jej zawiązania. Z tej okazji, przedstawiciele PSE złożyli na ręce Prezesa ELEKTROTIM S.A. swoje podziękowania za dotychczasową współpracę oraz w imieniu Stowarzyszenia, wręczyli pamiątkową statuetkę.

PEŁNA TREŚĆ ADRESU

16.09.2013

26. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2013

KONFERENCJA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA ELEKTROINSTALACYJNEGO 17.09.2013

Produkcja Energii Elektrycznej z OZE oraz Systemy Zarządzania Jakością Energii

PROGRAM KONFERENCJI
29.04.2013

Wrocław, 29.04.2013 r.

ZAKOŃCZYŁA SIĘ VI EDYCJA KONKURSU ELEKTRYZUJĄCA PASJA

INFORMACJE: NOTATKA PRASOWA

19.04.2013

IV KONFERENCJA

Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego pt.:

PRODUKCJA ENERGII ELEKTRYCZNEJ Z
ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Termin: 15 maja 2013r.,  godz. 10:00 – 15:00

Miejsce konferencji: Poznań, Tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich, Pawilon 7 , sala konferencyjna 1.E

PROGRAM KONFERENCJI

14.03.2013

Komunikat w sprawie zmiany władz PSE

18.04.2012

Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne oraz firmy do niego należące od początku powołania Stowarzyszenia biorą czynny udział w realizacji rozwoju inteligentnych sieci energetycznych. Realizacja  tego tematu w Polsce to kontynuacja regulacji UE, które są prowadzone  od lat. Regulacje te są kontynuacją regulacją III Pakietu Liberalizacyjnego oraz Agendy Cyfrowej Unii Europejskiej. 

Program konferencji organizowanej przez PSE na targach EXPOPOWER w dniu 09.05.2012:

PROGRAM KONFERENCJI

PREZENTACJA "Inteligentna rozdzielnica SIVACON"

 

10.04.2012

W dniu 12 marca 2012, w Hotelu Bristol w Warszawie, odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego. W pocztet członków Stowarzyszenia przyjęte zostały firmy PETROELTECH S.A. oraz Mawilux Sp. z o.o.

29.08.2011
Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne zawarły porozumienie o współpracy.
29.08.2011
Członkowie i Zarząd PSE zapraszają na konferencję prasową, podczas której podpisane zostanie porozumienie w sprawie współpracy między Stowarzyszeniem Elektryków Polskich a Polskim Stowarzyszeniem Elektroinstalacyjnym.
29.08.2011
Grupa robocza ds. standaryzacji i dobrych praktyk opracowała dokument Dobrych Praktyk.
29.08.2011
W dniach 22-24 maja odbędzie się w Poznaniu pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER. Nie mogło na nich oczywiście zabraknąć Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego.
25.08.2011
W połowie kwietnia 2007 roku, odbyło się I Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego.
18.08.2011
Na początku lutego tego roku, w poznańskim Hotelu Sheraton doszło do pierwszego Zebrania Założycielskiego branżowego stowarzyszenia firm elektroinstalacyjnych.